skip to main content
  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • My School Bucks
  • Office 365
  • Google
  • Home Access Centers

Staff Directory

Woodland Middle School

Faculty and Staff
Art
Sonya Back
John Healy
Norma Malinverno
English
Billie Cassard
Lydia Cordero
(Department Chair)
Sarah Deyhle
Tara DiPierri
Elizabeth Hoffman
Caroline Horn
Jennifer LaVolpe
Stacie Moisa
AnnMarie Purdy
ESL
Bari Sontarp
Guidance
Claire Casey
(8th Grade)
Kerri Dumelle
(7th Grade)
Michael LaRocca
(7th Grade)
Michael Magee
(8th Grade)
Lynn Richman
(6th Grade)
Nancy Rosen
(6th Grade)
Health/Physical Education
Steve Anderson
Jill Feinman
Carrie Goldfarb
Mary Guerriero
Carol Lehmann
(Department Chair)
Lisa Melendez
Chris Re'
Thomas Reynolds
Barry Schmerler
Karri Staton
Library
Elizabeth DeFlippo
Leslie Rausch
LOTE
Michel Candela
Drew Clark
Theresa Domingues
Elizabeth Dowling
Sophia Gordin
Pat Johnson
Patricia Mades
Stefania Maenza-Pulisic
Jenice Morgani
(District Chair)
Lu-Ann Passalacqua
Lisa Runco
Math Lab
Karen Schmidt
Mathematics
Paula Guiliano
Catherine Kreuder
Eileen Lewner
Thomas Lyon
Christine Meckley
Leonard Minelli
Maryann O'Connell
Maureen Vella
(Department Chair)
Kristin Whiffen
Ann Wolin
Metamorphosis
Marilyn Schreiber
Music
Michael Cascardi
Kati Coe
Patricia Dunn
Steve Engle
(Department Chair)
Dawn Heller
Heather Jackson
Paul La Conti
Mindy Lamonica
John Marshall
Jonathan Ross
Richard Simmons
Kristen Uhl
Nurse
Irene Floria
Sue Mechanic
Psychologists
Carmela Gencorelli
Sue Jacobson
Reading
Carol Bracken
Maria Giordano
Helen Wermelinger
Science
John Antonelli
Douglas Bange
Michael Benchimol
Mary Coyne
Barbara Lucia
Crystal Mello
Frank Selario
Nanda Sundri
Maureen Vella
(Department Chair)
Barry Zeman
Sixth Grade Teachers
Jana Alfarone
Audrey Cvikevich
Allison Fullam
Patricia Galligan
Priscilla Gray
Claire Green
Roberta Herman
Stefanie Kerkenides
Gail Larsen
Brenda Marino
Susan Mele
Jo-Ann Ricchetti
Tonianne Smith
Alison Thoben
Gina Trupiano
Social Studies
Steven Benner
Lydia Cordero
(Department Chair)
Nicholas Cutrone
Arzije Dervisi
Mark Feinstein
Ramona Giunta
Bob Hardwick
Nick Jantz
Staci Kluczka
Edward Schreiber
Social Workers
Margherita Diglio
Laura Silvestri
Darlene Simeone
Special Education
Lorraine Barker
Kathleen Berk
Susan Boccio
Christine Castro
Susan De Beer
Mary Friedman
Anna Gallagher
Susan Nicolello
Randi Panzica
Speech
Maria Cinnamo
Technology/Computers
Patricia Burnside
Susan Carlsen
Jennifer Deacon
Richard Donovan
(Department Chair)
Maria Garcia
Linda Greenbaum
Paul Jones
Richard Lalier
David Lemp
Joanne Messina
Valerie Rowe
Janice Seeley